Kandidater og valgforbund

Kandidatlisten og valgforbund for kommunalvalget 2021.


A - Socialdemokratiet 

Marie Stærke
Pernille Sylvest
Vibeke Kjøng Østergaard
Kristina Stange
Lene Møller Nielsen
Lissie Kirk
Anders Dyrby Dahl       
Erik Swiatek       
Joan Haar
Jeppe Svarre Andersen       
Jonas Bjørn Whitehorn
Per Bach
Dennis Hedegaard
Ertugrul Vural
Yakup Pelit
Selim Balikci
Osama Aref Mohamad
Sabah Mustafa
Andreas Bech 

       

B - Radikale Venstre 

Søren Johansen, Hastrup
Mette Jorsø, Køge
Martine Kiding, Sønder Køge
Özcan Tecer, Køge
Kurt Jensen, Borup
Martin Andersen, Lellinge
Andreas Nørretranders, Borup
Anette Kaa-Bødker, Køge
Madina Shafigi, Ølby       

C - Det Konservative Folkeparti 

             

Thomas Kampmann, Køge     
Kirsten Larsen, Køge
Mads Andersen, Køge
Bjarne Rasmussen, Herfølge
Anette Hallev, Hastrup
Mette Laugesen, Åshøj
Morten Kryger, Algestrup
Dogan Kilic, Hastrup
Jørgen Petersen, Køge
Claus René Olesen, Borup
Lars Laurbjerg, Vemmedrup
Lykke Outzen, Køge Nord
Henrik Fougt, Køge
Claus Rømer, Køge
Christian Wedel-Neergaard, Borup
Finn von Bülow, Slimminge
Frank R. Taarup, Hastrup
Jeppe Lindberg, Køge

D - Nye Borgerlige 

Martin Knudsen, Borup
Henrik Olsen, Bjæverskov
Bo Trusbak, Tureby
Jens Hvid, Køge
Sander Nielsen, Borup  

F - SF - Socialistisk Folkeparti 

1. Thomas Kielgast, Herfølge       
2. Ali Yahya, Ølby
3. Lykke Rømer, Køge
4. Palle Rom, Køge, St. Salby             
5. Bo Niels Rosenberg, Vemmedrup         
6. Max Vornum, Ejby
7. Helmut Sørensen, Hastrup    

             

I - Liberal Alliance 

Carsten Pedersen, Nr. Dalby     
Rolf Larsen, Borup           
Andreasen Danielsen, Køge C     
Jonas Danielsen, Køge C   
Mie Lund, Vollerslev  

K - Kristendemokraterne 

Søren Gaarde

O - Dansk Folkeparti 

1. B.S. Andersen       
2. Anders Ladegaard Bork
3. Filip Porebski     
4. Helle Kjærgaard Pedersen         
5. Tilde Bork     
6. Morten Andersen
7. Bjarne Larsen
8. Aniska Ulrich
9. Brian Ziebell
10. Flemming Kiel   

V - Venstre, Danmarks Liberale Parti 

Ken Kristensen, Køge                 
Ulrik Sejersdal Nielsen, Druestrup         
Mette Wigand Bode, Køge                 
Marie Louise Christensen, Køge Nord
Lars Deleuran, Herfølge
Helle Poulsen, Bjæverskov
Murad Ünsal, Køge
Jan B. Larsen, Ejby
Ali Ünsal, Køge
Doris Irene Stenver, Køge
Søren Brask, Lellinge
Mette Dunker, Herfølge
Kathrine Clausen, Køge
Rikke Kornval, Borup
Hanna Lützner Nielsen, Køge
Poul Erik Jensen, Slimminge
Annie Jauffred, Vemmedrup
Klaus Kjelstrup, Herfølge
Poul Henning Vive, Køge

Ø - Enhedslisten - De Rød-Grønne 

1. Niels Rolskov         
2. Johannes Jacobsen           
3. Margrethe Pedersen
4. Thomas Jakobsen
5. Maida Saralic
6. Mie Abildgaard Jensen

Å - Alternativet 

Peter Kjær Hansen


Valgforbund

Der er indgået valgforbund mellem:


Valgforbund K, O og V.
Kristendemokraterne, Dansk Folkeparti, Venstre


Valgforbund A, F, Ø, Å.
Socialdemokraterne, SF - Socialistisk Folkeparti, Enhedslisten - De Rød-Grønne, Alternativet

Valgforbund B og C.
Radikale Venstre, Konservative


Valgforbund D og I.
Nye Borgerlige, Liberal Alliance



Opdateret af Køge Kommune 07.10.21